با عضویت در خبرنامه مهمترین اخبار حقوقی و جدیدترین برنامه های موسسه را دریافت خواهید نمود.


تلفن همراه :
آدرس ایمیل :
نظر شورای نگهبان درباره لایحه آیین دادرسی کیفری

شورای نگهبان نظر خود را در مورد لایحه آیین دادرسی کیفری اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لایحه آیین دادرسی کیفری که با اصلاحاتی در جلسه مورخ پنجم آذر ماه یکهزار و سیصد و نود و دو به تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بر اساس اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی رسیده است؛ در جلسه مورخ 1392/10/25 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و با توجه با اصلاحات به عمل آمده نظر شورا به شرح زیر اعلام شده است:

 

- اطلاق صدر ماده 520، در خصوص اعطای مرخصی نسبت به مواردی که شخص شرعا" باید دائما" در زندان باشد، خلاف موازین شرع شناخته شد.

 

شورا نگهبان همچنین تذکراتی در این باره دارد که در زیر می‌آید:

 

1- در موار 296، 297، 395 و 426 تفکیک بین تشکیل دادگاه و رسمیت آن از جهت منطق حقوقی قابل توجیه نمی باشد و نیز حضور عضو علی البدل در جلساتی قابل توجیه است که عضو اصلی به تعداد لازم وجود نداشته و یا به جهاتی نتوانند در جلسه دادگاه شرکت نمایند، بنابراین حضور عضو علی البدل در صورتیکه مستشاران به تعداد لازم حضور داشته باشند منطقی نیست.

 

2- در ماده 477، عبارت «خلاف بیّن شرع» به «خلاف شرع بیّن» اصلاح شود.

 

3- نظر به اینکه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز که اخیرا" به تصویب رسیده با این قانون در خصوص صلاحیت محاکم ابهام تعارض وجود دارد بهتر است این امر مورد توجه قرار گیرد.

 

4- تصویر نامه شمارۀ70/343423/س مورخ 1392/10/9 رئیس محترم ستاد اجرائی فرمان امام رحمة الله علیه جهت امعان نظر ایفاد می گردد.
برچسب ها: لایحه آیین دادرسی کیفری