با عضویت در خبرنامه مهمترین اخبار حقوقی و جدیدترین برنامه های موسسه را دریافت خواهید نمود.


تلفن همراه :
آدرس ایمیل :
صورت خلاصه مذاکرات و مصوبات جلسه 90 هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز

شروع جلسه : ساعت 9/30                          پایان جلسه : ساعت 12/30

غایبین : آقایان جندقی- کریمی- احمدی لاکلایه

جلسه با حضور آقایان نجفی توانا- مصباح- محمدنبی- شهبازی نیا- امینی- دیوسالار- سمامی- حامدتوسلی- کاکاافشار- سردارزاده-علیزاده طباطبایی و خانم ضرابی رسمیت یافته با تلاوت کلام اله مجیدآغاز شد آنگاه سپس برخی اعضا مطالبی پیش از دستور بیان کردند.

نجفی توانا: از اجلاس کانون مادرید کشورهای مختلفی مثل فرانسه، بلژیک، ترکیه، لبنان، آمریکای جنوبی استقبال کرده بودند در باب جرایم سایبری و تنوع آن مسائلی مربوط به تفکیک جنسیتی قربانیان و مرتکبان، و در باب دخالت حکومت ها در این امور بحث شد و وظایف وکلا در قبال این مسائل مطرح شد. در بحث حقوق بشر با مدیریت لبنانی ها کنفرانس دادند. جلسه سه روز بود که گزارش مفصل آن را ارائه خواهم کرد انتخابات هیأت رئیسه را با توجه به مذاکرات جلسه قبلی در باب رأی علی البدل به هفته آینده موکول می کنیم.

ضرابی: در مورد حق رأی عضو علی البدل به نظرم با نگاهی علمی به مسئله باید گفت اینکه بر اساس زمان ورود باشد صحیح نیست اگر مقرر شود در اول ساعت اداری هر کس زودتر وارد شود حق رأی داشته باشد بهتر است.

علیزاده طباطبایی: گزارش مالی را تقاضا دارم در سایت بگذارید تا همه مطلع شوند.

نجفی توانا: من تمام گزارش های مالی را گرفتم تا دخل و خرج ها معلوم شود. لیست کلی را منتشر خواهيم کرد و شیوه حسابداری ما سنتی بوده باید اصلاح شود. در ضمن اعلام خواهد شد هر کسی از همکاران قصد ملاحظه اسناد مالی را دارند می توانند به امور مالی یا نیابت ریاست کانون مراجعه و مطالعه فرمایند.

امینی: در خصوص مسأله تعیین محل اشتغال قضات بازنشسته تصمیمات ما از ادوار گذشته بهتر بوده است و با اقتدار عمل کردیم. البته نباید نارضایتی ایجاد کنیم. در مورد عدم حضور برخی اعضای محترم هیأت مدیره در جلسات و حضور در جلسه انتخابات هیأت رئیسه گفته ام و دوباره هم می گویم نباید چنین باشد این توهین به شعور هیأت مدیره است. بعد از رفتن دکتر محمدنبی به دادگستری استان تهران من هم به اتفاق آقای احمدی به دادگستری رفتیم اشخاصی را معرفی کرده بودند که حق ورود به مجتمع ها را ندارند البته برخی همکاران ما به نحوی وارد محاکم می شوند که حتی در عرف سایر کشورها هم پذیرفته نیست باید حداقل ها را رعایت کنند. عده ای از وکلا را با قضات دستگیر کرده اند پرونده های مالی بسیار فاجعه آمیزی تشکیل شده است.

محمدنبی: از شش ماه پیش با بانک تجارت مذاکره کردیم تا علاوه بر آنچه از طریق صندوق حمایت پرداخت می شودبه وکلا تسهیلات بدهند. آقای مقدم مدیرعامل بانک اعلام آمادگی کرده است در مورد مسأله 12 خانم وکیل پس از ملاقات من با آقای محمدی آن ها داخل خودشان جلسه ای با حفاظت اطلاعات داشته اند و بلافاصله دستور منتفی شدن نامه صادر شده است. در مورد تعیین محل اشتغال قضات بازنشسته کشور مشمول باید دقت کنیم که در تهران باشند در جلسه قبل یک نفر از دادسرای انتظامی بود تهران تعیین شد با 2 نفر دیگر موافقت نشد که سابقه آن ها بیشتر بود.

(کامیار ساعت 10/10 وارد شد.)

حامدتوسلی: به نظرم بهتر است الان بحث ماده 19 لایحه را طرح کنیم اگر به روز انتخاب هیأت رئیسه واگذار کنیم وقت جلسه را خواهد گرفت.

دیوسالار: طرح و بررسی ماده 19 منوط به ریاست سنی آقای جندقی است و لذا الان زمان آن نیست.حد و شأن قضات دادسرای انتظامی قضات با قضات دیوانعالی کشور برابری می کند و چون خوشنام هم هستند خوب است تهران باشد.

مصباح: به نظر من به دلیل عدم حضور جناب جندقی و فرض پور طرح مسأله تفسیر ماده 19 مناسب نیست.

(آقای فرض پور ساعت 10/20 وارد شد.)

سمامی: غیرعلنی بودن مسأله بودجه در آئین نامه نشان می دهد که نباید علنی مطرح شود اصل اطلاع است ولی آئین نامه نمی گذارد علنی عنوان کنیم. آئین نامه جلسات قدمت زیادی دارد و نیاز به جرح و اصلاح دارد. بابت بحث حجاب تشکر می کنم جناب محمدنبی و امینی که پیگیری کردند. قوه قضائیه حق ندارد ابتدابه ساکن چنین کنند ما خودمان دادسراو دادگاه انتظامی داریم که می تواند برخورد کند.در باب انتخاب رئیس از دوستان انتظار دارم به خاطر مسائل گروهی حقیقت موضوع را مخفی نکنیم. تا الان خدمت کردند فعالیت ها را شاهد بوده ایم بدون هرگونه حاشیه دوستان صمیمانه یک دل و یک جهت و یک قلب در خصوص موضوع تصمیم گیری و دارای اختلاف نشویم از مدیریت این دوره تشکر می کنم.

شهبازی نیا: نطق های پیش از دستور از خاصیت افتاده است و نتیجه هم ندارد در مورد رأی علی البدل ها بهترین کار صبر کردن است در جلسه عصری که برای انتخاب هیأت رئیسه بوده برخی عدم حضور من را توهین تلقی کردند در حالی که من در همان جلسه صبح تقاضا کردم که عجله ای نیست به بعد موکول کنید عصر هم جلسه ای غیرعادی بوده و من جلسه از قبل تنظیم شده ای داشتم مهمان خارجی داشتم و نمی توانستم آن جلسه را به هم بزنم. اتفاقاً توقع داشتم رعایت شود چون ضرورتی نداشت. مسائل را با صبر می توانیم حل کنیم لذا جای طرح رأی علی البدل ها نیست.

کامیار: من از نطقم صرفنظر می کنم وقت نطق گذشته است این متأسفانه تبدیل به سنت شده است که من از نطق صرفنظر کنم ولی سایرین پس از وقت هم با نطق خودآئین نامه را نقض کنند.

سردارزاده: در موضوع جایگزینی حق رأی عضو اصلی با غایب اصولاً به نظرم رأی نفر سیزدهم باید اعمال شود نه کسی که زودتر وارد جلسه شده است در فضای مجازی من پاسخ دادم که  وقت جلسات هیأت مدیره تا ظهر است هر کسی ممکن است برای عصر برنامه ریزی کرده باشد و لذا شهبازی نیا و من نبودیم. کمیسیون تسخیری مظلوم مانده است. بررسی مسائل آنجا را در دستور بگذارید.

مالکی: در جلسه دیروز و قبل تر مرکز پژوهش ها فصل چهارم لایحه را (58 تا 90) را بررسی کردیم حقوق و تکالیف حرفه ای وکیل مفصل بحث شد با اقتدار و جسارت امکان محکومیت وکیل در مراجع ذیصلاح قضایی را حذف و اصلاح کردیم تکلیف حضور در محاکم همزمان توسط وکیل، دفتر وکالت و نحوه اداره، صدور پروانه برای نمایندگان مجلس دراین جلسات طرح شد. عدم رعایت شأن احترام و تضمینات شغل قضا برای وکلا بحث شد الان در حال تعیین مصادیق این موضوع هستیم. بحث معاضدت را هم تمام کردیم.

فرض پور: در باب مباحث جلسه انتخاب رئیس آن قسمت که به رد و بدل شدن الفاظ برمی گشت محل نگرانی است اما بقیه بحث حاصل دموکراسی است و لذا خوب است. آئین نامه داخلی مجلس برای تسریع در رسیدگی به لوایح و طرح هااصلاح شده است و لذا ممکن است به زودی لایحه جامع وکالت طرح شود.

مصباح: آن جلسه کذا و کذا ختم شد به این که در جلسه ای ابتدا شیوه رأی گیری را حل کنیم و سپس با آرامش در جلسه بعد بتوانیم انتخابات هیأت رئیسه را انجام دهیم. بحث ساده ای به نظر می رسید اما طرفداران استنباطات مختلف به شدت با همدرگیر شدند ممکن است این مجدداً تکرار شود و با آن تشنج احتمالی نمی توان وارد رأی گیری شد. لذا جدا از انتخاب مسأله تفسیر ماده 19 طرح شود.

کامیار: ماده 19آئین نامه لایحه استقلال مصوب هیأت وزیران است و مقام تفسیر کننده اش ما نیستیم. بعلاوه هر تفسیری با اکثریت آراء ارائه شود برای رئیس جلسه الزام آور نبوده فاقد ضمانت اجرا است اصولاً مدیریت جلسه و ایرادات مربوط به آن از اختیارات رئیس جلسه است و نمی توان نظری دیگر را به جز برداشت رئیس بر او تحمیل کرد لذا اساساً محلی برای ورود هیأت مدیره به تفسیر ماده 19 آئین نامه لایحه استقلال وجود ندارد.

نجفی توانا: رئیس سلب حق نمی تواند بکند و با این تفسیر که رئیس است به تصمیم خودش عمل کند. باید در اینگونه موارد به رأی اکثریت توجه شود.

سمامی: این بحث اگر مستقل مطرح شود امکان جمع کردن اعضای اصلی سخت است.

آنگاه صورتجلسه قبل قرائت و جلسه ساعت 11/45 وارد دستور شد.

نجفی توانا: دستورات اجلاس لرستان آنقدر مهم نیست که این میزان هزینه شود. بهتر است اجلاس اسکودا سالی یکبار برگزار شود ما این امر را پیشنهاد کنیم.بارها دیده شده با صرف هزینه فقط دیدارها تازه می شود ولی نتیجه ای از بحث های که حتی از لحاظ اطلاعات به روز نیست نیز عاید حاضرین نمی شود نباید به لحاظ شرایط سخت کار وکلای جوان و کارآموزان بودجه کانون ها صرف نشست های بی نتیجه شود.

شهبازی نیا: دستور کار اجلاس حاصل پیشنهاد کانون ها است. اگر موردی اعلام کرده ایم که در دستور نگذاشته اند محل ایراد است. به علاوه دستور اول که لایحه جامع وکالت است به اندازه کافی مهم است. من در اساس با برگزاری اینگونه ای اجلاس مخالفم. حداکثر سالی یکبار برگزار شود. بهتر است ولی زمان طرح آن پس از میزبانی آخرین کانون باشد.

حامدتوسلی: من هر زمان لازم بوده است موضع کانون مرکز را در شورای اجرایی اسکودا بیان و دفاع کردم. الان زمان مناسب برای اضافه کردن دستور اجلاس نیست.

محمدنبی: مذاکرات متعدد با ثبت انجام دادیم و قبول کردند که نیاز به اساسنامه نیست لذا مسأله شناسه ملی را حل کرده ایم دیروز موضوع را برده اندکه شماره شناسه ملی به ما بدهند پس از آن به سایرین هم خواهند داد.

شهبازی نیا: در سال پیش در شورای اجرایی تصویب شد که کانون ها یک اساسنامه ثبت کنند تنها مخالف من بودم. کمیته ای تشکیل شد که متن اساسنامه تهیه شد در آخرین لحظه من با ارسال اساسنامه مخالفت کردم. لذا متوقف شد. حالا اگر کانون مرکز اینکار را کرده است خوب است گزارش آن را آماده ارائه دهید.

نجفی توانا: دستور بعدیاجلاس اتحادیه بررسی تراز مالی استقبلاً یا این ترازنامه را نمی دادند یا دیر تراززمان معمول ارائه می کردند نسبت به این موارد باید حساسیت نشان داده شود تا شفافیت در امور دخل و خرج اتحادیه پدید آید.

آنگاه دستور بعدیجلسه کنفرانس اصول اساسی حرفه وکالت خراسان مطرح شد.

نجفی توانا: در تاریخ 17 اردیبهشت است آیا کسی داوطلب است البته با اجلاس اسکودا همزمان است.

کسی اعلام تمایل نکرد.

دستور بعدی شرکت کارآموزان در آزمون 94 مطرح شد.

مصباح: این مسأله برای داوطلبان مهم است و باید زودتر تعیین تکلیف شود لذا در دستور امروز گذاشتیم.

امینی: پارسال چون تصویب کردیم انجام دادیم امسال هم اعتقاد به انجامش دارم. موجب پرورش علمی می شود.

کامیار: این یک شیوه برای دور زدن مقررات نقل و انتقالات است و بعلاوه با اصول حاکم بر آزمون مخالف و نوعی به بازی گرفتن است. نباید آزمون را اینقدر سبک کنم که هر کس بتواند ده ها بار در آن شرکت کرده و قبول شود و به دیگران هم به نوعی امجاف شود. بالاخره در اعلام اسامی اولیه این کارآموزان سابقاً هم به عنوان قبولی اعلام می شوند و جلوی اعلام اسامی رتبه های بالاتر که در غیاب کارآموزان اعلام می شد گرفته می شود.

سمامی: سال قبل این را تصویب کردیم و باعث خیر شد این کار لطمه ای به سایرین نمی زند به اعتبار آن ها صدمه ای وارد نمی شود. به علاوه باعث به روز شدن کارآموزان می شود.

مالکی: اقدامات و تصمیمات خلاف قاعده نباید اتخاذ کنیم. در هیچ جای دنیا مرسوم نیست فردی که کرسی را اشغال کرده به وی اجازه بدهیم دوباره برای همان صندلی امتحان بدهد. در آموزش عالی هم اجازه شرکت مجدد به دانشجویان را نمی دهد مگر انصراف بدهد. قبول شدگان فعلی تضییع حق خیل عظیم داوطلبانی هستند که پشت در باقی می مانند این حق کسانی است که دارند زحمت می کشند نه حق کسانی که قبول شده اند. اگر انصرافش را اعلام کند من موافقم.

مصباح: مکانیسم های مختلفی برای تعیین محل اشتغال و یا انتقال داریم که محدود است. الان یک مکانیسم دیگر پیشنهاد می کنیم که تقویت و تجهیز علمی است منافاتی ندارد در گذشته هم نتایج مطلوب داده است موکول کردن به انصراف خیلی ظالمانه است.

کامیار: ظلم است به کسانی که در صورت غیبت آن کارآموزان بلافاصله قبول شدند و حالا باید چند ماه طی کنند بعلاوه کارآموزان هم به جای کارآموزی اقدام به ... علمی می کنند نه کارآموزی.

مالکی: مقررات کارآموزی را جدی بگیرید اگر قصد کمک است برای این دسته از کارآموزان آزمون علمی جداگانه برگزار کنید. اگر رتبه آوردند به مکان بهتر منتقل شوند ولی مکانیسم آزمون را به هم نزنیم. برخی اقدامات متأسفانه بدعت شده است.

رأی گیری شد و با 8 رأی موافق شرکت کارآموزان کانون مرکز در آزمون سال جاری تصویب نشد.(مساوی)

تشکیک شد مجدداً رأی گیری شد 8 رأی موافقت کرد. (مالکی رأی گیری دوم باطل است تشکیک اعلام نشد در حالی که قطعاً تکلیف رأی معلوم است.)

جلسه ساعت 30/12 پایان یافت.
برچسب ها: آزمون وکالت